Na co zwrócić uwagę przy zakupie oświetlenia LED?

Oświetlenie LED to nie tylko nowoczesna technologia świetlna, ale także sposób na stworzenie wyjątkowej atmosfery w każdym pomieszczeniu. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup tego typu rozwiązań, ponieważ oferują one wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła. Nowoczesne lampy LED są nie tylko energooszczędne i trwałe, ale również dają możliwość tworzenia różnorodnych efektów oświetleniowych. Jeśli planujesz zakup oprawy LED, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Więcej szczegółów poznasz w czasie lektury naszego artykułu, który pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru i cieszyć się doskonałym oświetleniem. 

Czym jest oświetlenie LED?

Oświetlenie LED, czyli diodowe, to zaawansowana technologia wykorzystująca diody elektroluminescencyjne do generowania światła w różnych kolorach – od białego po czerwony, zielony i niebieski. Technologia ta jest przyszłościowa i prawdopodobnie jeszcze przez długi czas nie będziemy w stanie odkryć jej alternatywy. Jest tak z kilku znaczących powodów.

 • Energooszczędność

Oświetlenie LED jest znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne źródła światła. W ten sposób można zaoszczędzić na rachunkach za prąd i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne. 

 • Długa żywotność

Jednym z powodów, dla których żarówki LED wyparły swoich poprzedników, jest długa żywotność. Diody mogą świecić nawet przez dziesiątki tysięcy godzin bez potrzeby wymiany żarówek. To sprawia, że są one idealnym rozwiązaniem dla miejsc trudno dostępnych lub wymagających ciągłego działania. 

 • Wydajność

Kolejnym atutem technologii LED jest jej wysoka sprawność i wydajność. Dzięki specjalnej konstrukcji można precyzyjnie kontrolować kierunek i rozkład światła. W rezultacie nowoczesne lampy LED mogą być skierowane dokładnie tam, gdzie istnieje potrzeba oświetlenia pomieszczenia, co pomaga zaoszczędzić energię i zwiększa efektywność całego systemu świetlnego.

 • Ekologiczność

Lampy i oprawy wykorzystujące technologię oświetleniową LED są bardziej ekologiczne niż tradycyjne źródła światła. Diody nie zawierają substancji toksycznych, takich jak rtęć czy ołów, które są obecne w niektórych klasycznych żarówkach. Ponadto, ze względu na długą żywotność, nowoczesne lampy LED generują mniej odpadów i można z nich korzystać latami. 

Z tych powodów technologia oświetleniowa LED jest polecana zarówno do domów, jak i firm, biur, urzędów czy budynków użyteczności publicznej. Wielu użytkowników wybiera ją również przez fakt, że lampy z diodami LED-owymi to prawdziwe dzieła sztuki. Przyciągają one wzrok nie tylko wtedy, gdy są zapalone i mogą stanowić ważny element aranżacji danego wnętrza. 

Korzyści płynące z zakupu oświetlenia LED

Oświetlenie LED jest obecnie wciąż jednym z najpopularniejszych rodzajów oświetlenia dostępnych na rynku. Klienci decydują się na zakup opraw i lamp wyposażonych w tę technologię głównie za sprawą jej niesamowitej wydajności i trwałości. Przyjmuje się, że ich żywotność w standardowym cyklu użytkowym wynosi do 72 000 godzin. Jednocześnie nowoczesne lampy LED są niezwykle energooszczędne, gdyż w trakcie świecenia nie tracą energii w wyniku promieniowania cieplnego.

Wybierając technologię LED-ową stawiamy również na wysoki poziom bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do niektórych innych rodzajów oświetlenia, diody nie emitują promieniowania UV ani podczerwonego (IR). Są więc bezpieczne dla skóry oraz nie powodują blaknięcia kolorów czy uszkodzeń materiałów. Ponadto, sama budowa diod LED wyklucza obecność związków i substancji toksycznych, które mogą zaszkodzić użytkownikom. Ma to szczególne znaczenie w przypadku recyklingu poszczególnych elementów lamp i opraw oświetleniowych. 

Energooszczędna technologia LED polecana jest wszystkim klientom, którzy chcą nie tylko zmniejszyć rachunki za prąd, ale również nadać własnemu wnętrzu charakteru. Nowoczesne lampy LED można z powodzeniem montować zarówno w salonach i biurach, jak i ogrodach czy też sklepach. Za ich pomocą można bowiem:

 • tworzyć klimat i atmosferę;
 • oświetlać ciągi i szlaki komunikacyjne;
 • podnosić poziom bezpieczeństwa obiektu lub pomieszczenia;
 • polepszać warunki pracy;
 • eksponować wybrane powierzchnie, przedmioty i meble. 

Z technologii LED skorzystają zatem nie tylko właściciele domów i mieszkań, lecz również firm, sklepów i lokali usługowych, a także administratorzy budynków wielomieszkaniowych czy też osoby odpowiedzialne za BHP na stanowiskach pracy. 

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie LED do swoich potrzeb?

Aby móc cieszyć się wszystkimi zaletami oświetlenia LED, warto przed zakupem sprawdzić parametry konkretnej lampy lub oprawy, którą mamy na oku. Przede wszystkim należy przyjrzeć się kilku cechom. 

Jasność

Jednym z najważniejszych elementów przy doborze oświetlenia LED jest jasność. Mierzona w lumenach (lm), określa ilość światła emitowanego przez daną lampę. Im wyższa wartość lumenów, tym jaśniejsze będzie światło. Przy wyborze nowoczesnej lampy LED należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia oraz jego przeznaczenie. Przykładowo: w przypadku ciągów komunikacyjnych, takich jak schody i korytarze, wystarczy ok. 100-300 lm/m². Z kolei w miejscach pracy, gdzie należy zapewnić pracownikom niezbędne warunki do wykonywania obowiązków, najlepszym wyborem będą lampy świecące z jasnością w przedziale 300-500 lm/m². Natomiast w gabinetach stomatologicznych powinno to być min. 1000 lm/m².

Temperatura barwowa

Określa ona kolor emitowanego światła przez diody LED. Barwa mierzona jest w kelwinach i może mieć wpływ na atmosferę panującą w pomieszczeniu. Jej wybór zależy od preferencji estetycznych i funkcjonalności danego miejsca. Wyróżniamy trzy główne temperatury barwowe: 

 • ciepłą (do ok. 3000 K) – nadaje się do miejsc, gdzie ważna jest przytulna i relaksująca atmosfera, takich jak sypialnie, salony czy restauracje;
 • neutralną (od 3000 do 4500 K) – jest uniwersalna i może być stosowana w różnych rodzajach pomieszczeń, w tym biurach, sklepach, kuchniach czy łazienkach, sprzyja koncentracji i zapewnia naturalne oświetlenie;
 • zimną (powyżej 4500 K) – nadaje się do miejsc wymagających intensywnego światła, takich jak gabinety stomatologiczne, gabinety lekarskie, sale wystawowe, sprawdzi się również w przestrzeniach publicznych, gdzie istotne jest dobre oświetlenie dla bezpieczeństwa.

Kąt świecenia

Kąt świecenia diod LED ma znaczenie w przypadku oświetlenia punktowego. Im jest on mniejszy, tym bardziej skupione jest światło. W przypadku oświetlenia ogólnego, lepiej wybrać nowoczesną lampę LED z większym kątem świecenia, aby równomiernie rozprzestrzenić światło po całym pomieszczeniu. Wybór konkretnej wartości zależy od zastosowania oświetlenia. Ogólnie przyjmuje się, że:

 • kąt mniej niż 30 stopni nadaje się do oświetlenia punktowego, takiego jak oświetlenie akcentowe do podkreślenia konkretnych elementów wnętrza, dzieł sztuki czy architektury;
 • kąt świecenia 30-60 stopni sprawdzi się w przypadku oświetlenia kierunkowego, na przykład w przypadku reflektorów, gdzie istotne jest skierowanie światła na określone obszary;
 • kąt powyżej powyżej 60 stopni będzie optymalny do oświetlenia ogólnego, zwłaszcza w większych pomieszczeniach (lampy z większym kątem świecenia równomiernie rozprzestrzeniają światło po całej przestrzeni).

Efektywność energetyczna

Oświetlenie LED jest znane z niskiego poboru energii w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła. Przy wyborze lamp warto zwrócić uwagę na efektywność energetyczną, która jest mierzona w lumenach na wat (lm/W). Im wyższa, tym bardziej energooszczędne będzie oświetlenie.

Trwałość i żywotność

Nowoczesne lampy LED charakteryzują się długą żywotnością i trwałością. Przy zakupie warto sprawdzić informacje producenta dotyczące przewidywanego czasu pracy diod oraz ewentualnej gwarancji na produkt. Możemy znaleźć je pod postacią takich oznaczeń, jak np.: Lumen Maintenance (LM) – informuje o tym, jak szybko jasność lampy LED zmniejsza się w ciągu czasu czy certyfikat jakości ENERGY STAR, który potwierdza zgodność z określonymi normami efektywności energetycznej i wydajności.

Rozwiązania technologiczne i nowoczesne lampy LED, na które warto zwrócić uwagę

Najpopularniejsze rozwiązania z zakresu oświetlenia LED obejmują nowoczesne lampy LED, które oferują wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła. Są one energooszczędne, trwałe i zapewniają jasne oraz równomierne światło. Istnieje wiele rodzajów lamp i technologii, z których kilka zasługuje na szczególną uwagę.

Powszechnie stosowanym rozwiązaniem są żarówki LED, dostępne w różnych mocach i kształtach, co pozwala na dopasowanie do różnych typów oprawek. Znalazły one zastosowanie zarówno w domach, jak i biurach czy innych budynkach użyteczności publicznej. Istnieją również modele wyposażone w ściemniacz, dzięki czemu możemy w każdej chwili zmniejszać lub zwiększać ich intensywność świecenia. 

Wśród nowoczesnych propozycji oświetlenia LED od lat można znaleźć bestsellerowe szynoprzewody. Mogą one być zawieszone na linkach lub zamontowane bezpośrednio do sufitu, przez co będą zajmować mniej miejsca. Do szynoprzewodu wpina się następnie pojedyncze lampy w ilości odpowiadającej potrzebom danego pomieszczenia. Można skierować je w dowolną stronę, oświetlają konkretną powierzchnię lub mebel. Dzięki technologii LED są one energooszczędne, wytrzymałe i ekologiczne.

Szukasz oświetlenia do swojej firmy lub zakładu pracy? Skontaktuj się z LAKO! Jesteśmy rodzinnym przedsiębiorstwem, które od 1982 roku proponuje klientom rozwiązania zindywidualizowane i dopasowane do ich potrzeb. W naszej ofercie znajdziesz nowoczesne lampy LED dedykowane do sklepów, magazynów czy lokali usługowych. Sprawdź nasze portfolio, zobacz realizacje i zapoznaj się z recenzjami zadowolonych klientów. Gwarantujemy, że z lampami LED od LAKO Twój biznes nabierze blasku! 

INFORMACJA O PRYWATNOŚCI PLIKÓW COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić wrażenia podczas przeglądania witryny. Część plików cookies, które są sklasyfikowane jako niezbędne, są przechowywane w przeglądarce, ponieważ są konieczne do działania podstawowych funkcji witryny.

Używamy również plików cookies stron trzecich, które pomagają nam analizować i zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z tej witryny. Te pliki cookies będą przechowywane w przeglądarce tylko za Twoją zgodą. Możesz również z nich zrezygnować, ale rezygnacja z niektórych z tych plików może mieć wpływ na wygodę przeglądania.

Klikając „Przejdź do serwisu” udzielasz zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych dotyczących Twojej aktywności na naszej stronie. Dane są zbierane w celach zgodnych z naszą polityką prywatności oraz polityką cookies. Zgoda jest dobrowolna. Możesz jej odmówić lub ograniczyć jej zakres klikając w "Preferencje cookies".

W każdej chwili możesz modyfikować udzielone zgody w zakładce: informacje i regulaminy — zresetuj ustawienia cookies.

RODZAJE PLIKÓW COOKIES UŻYWANYCH NA NASZEJ STRONIE

Dane są zbierane w celach zgodnych z naszą polityką prywatności. Zgoda jest dobrowolna. Możesz jej odmówić lub ograniczyć jej zakres.

W każdej chwili możesz modyfikować udzielone zgody w zakładce: polityka prywatności

Niezbędne

Przyczyniają się do użyteczności strony poprzez umożliwianie podstawowych funkcji takich jak nawigacja na stronie i dostęp do bezpiecznych obszarów strony internetowej. Strona internetowa nie może funkcjonować poprawnie bez tych ciasteczek.

Preferencyjne

Umożliwiają Serwisowi zapamiętanie informacji, które zmieniają wygląd lub funkcjonowanie Serwisu, np. preferowany język lub region w którym znajduje się Użytkownik.

Statystyczne

Pomagają zrozumieć, w jaki sposób różni Użytkownicy Serwisu zachowują się na stronie, gromadząc i zgłaszając anonimowe informacje.

Marketingowe

Marketingowe pliki cookie stosowane są w celu śledzenia użytkowników na stronach internetowych. Ich celem jest wyświetlanie reklam, które są istotne i interesujące dla poszczególnych Użytkowników, a tym samym bardziej cenne dla wydawców, reklamodawców i strony trzecie (np. Google, Facebook).