Oświetlenie w sypialni - Jakie lampy wybrać?

Sypialnia to wyjątkowe pomieszczenie, na które należy zwrócić szczególną uwagę w momencie projektowania nowego mieszkania lub domu. To w niej szczególnie przyda się wykorzystanie sztuczek aranżacyjnych, które stosują projektanci wnętrz. Oprócz klasycznych elementów wykończeniowych, mebli oraz dodatków, zwróć uwagę na oświetlenie w pomieszczeniu.

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym będziemy wypoczywać, dlatego warto zadbać, by dawało poczucie intymności. Oprócz klasycznego górnego światła warto pomyśleć o oświetleniu punktowym w postaci kinkietów czy lamp stojących. Odpowiednio dobrane oświetlenie bezpośrednio wpłynie na Twoje samopoczucie oraz da Ci ukojenie po dniu pełnym wyzwań. Jakie lampy wybrać do sypialni, żeby wyglądały atrakcyjnie i nowocześnie? 

Rozmieszczenie punktów świetlnych w sypialni

Projektując oświetlenie do wnętrza prywatnego - sypialni, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest rozplanowanie punktów świetlnych w pomieszczeniu, które najlepiej zrobić już w początkowym etapie projektowania. W tym przypadku kieruj się swoimi potrzebami oraz komfortem użytkowania lamp — jeżeli jesteś molem książkowym i uwielbiasz czytać w nocy, pomyśl o dodatkowych kinkietach ściennych przy łóżku, które możesz rozmieścić po obu stronach zagłówka. Pożytecznym elementem oświetleniowych są boczne punkty świetlne — wtedy nie jesteś zdany jedynie na górne oświetlenie, a Twoja sypialnia po wyłączeniu centralnej lampy zyskuje intymny nastrój.

Ciekawym rozwiązaniem są punkty świetlne w postaci lamp wpuszczanych w sufit, jednak wybierając to rozwiązanie należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów np. odpowiedni rozstaw źródeł światła — musisz uważać na zacienione strefy, które mogą powstawać w wyniku nieprawidłowego rozstawu lamp.

Wielu z Was zastanawia się, ile punktów świetlnych powinno przypadać na powierzchnię danego pomieszczenia. Wszystko zależy od przeznaczenia oraz charakteru danego pomieszczenia. Wnętrze wyposażone w meble o wysokim połysku będzie potrzebowało mniej oświetlenia, natomiast wnętrze w ciemnych kolorach będzie potrzebowało ich więcej. Średnio przyjmuje się, że na 1 m2 powierzchni, powinno przypadać źródło światła o mocy około 5,5 W. W przypadku pomieszczeń z jasnymi meblami oraz pomalowanych na jasne kolory ścianach — wystarczy moc około 4 W. Jeżeli zależy Ci na intymnym nastroju w sypialni, radzimy Ci wybór relaksującego światła, którego moc nie będzie przekraczać 2W na 1m2 powierzchni.

Barwa światła w sypialni

Barwa światła, czy inaczej temperatura barwowa, odpowiada za nastrój w Twoim wnętrzu. Barwę zaliczamy do jednego z najważniejszych czynników, jakie powinieneś wziąć pod uwagę wybierając nowoczesne oświetlenie w sypialni. Zapewne wiele razy spotkałeś się, z różnymi odmianami światła w pomieszczeniach — niekiedy światło jest zimne, intensywne, a wręcz białe, takie jak między innymi w gabinetach stomatologicznych. Najczęściej we wnętrzach mieszkalnych stosowane jest bardziej żółte światło o cieplejszej barwie — takie wnętrza są bardziej przytulne i lepiej służą relaksowi. Czym więc się kierować przy wyborze barwy światła?

Kolor światła z lamp w pomieszczeniu wpływa na Twoje samopoczucie. Zimna barwa sprawi, że będziesz bardziej pobudzony oraz chętny do działania. Ten rodzaj światła nie sprawdzi się w sypialni, ale w biurze lub domowym gabinecie W pomieszczeniach gdzie zależy Ci na odpoczynku, dużo lepszym rozwiązaniem będzie ciepła barwa światła. Za sprawą żółtego lub pomarańczowego światła zyskasz bardzo przyjemny klimat w pomieszczeniu. Jaką więc temperaturę barwową wybrać w sypialni?

Temperatura barwowa źródeł światła oraz wskaźnik oddawania kolorów (Ra), to jedne z podstawowych elementów w aranżacji oświetlenia sypialni. Wszystkie niezbędne informacje na ich temat znajdziesz na opakowaniach żarówek. Nowoczesne wnętrza charakteryzują się zimno białą barwą światła, jednak nie jest ona zalecana do sypialni — tam należy wybrać bardziej miękkie światło o wartościach 2700-3500 K.

Jakie lampy wybrać do sypialni?

Jak już wspominaliśmy, oświetlenie w sypialni powinno być kameralne i nastrojowe. Łóżko to centralna część Twojego pomieszczenia i to właśnie wokół niego powinna być skomponowana odpowiednia oprawa świetlna. Jeżeli chcesz, aby Twoja sypialnia była oświetlona przez jeden mocny element o nowoczesnych kształtach oraz nietuzinkowej budowie - polecamy lampę Ring Super Slim od Lako. Zdecydowany bestseller w ofercie LAKO! Producent pomyślał o Twoich potrzebach, ponieważ masz możliwość ogromnej personalizacji lampy - wybierzesz średnicę oraz kolor oprawy dostępny z palety RAL. Warto nadmienić, że jako jedna z nielicznych lampa umożliwia Ci równomierne rozświetlenie na całej powierzchni dyfuzora! Idealnym dopełnieniem w sypialni będą kinkiety ścienne. Cechą charakterystyczną tych lamp jest ciekawa forma oprawy w postaci półksiężyca, która nadaje subtelny charakter we wnętrzach.

Jeśli jednak chcesz zastosować w swojej sypialni punktowe światło - polecamy Ci wyjątkową i zapadającą w pamięć oprawę NAZAR od Lako. Ta wyjątkowa lampa w kształcie plastra miodu pozwoli Ci kreować niepowtarzalne konfiguracje, jakiej pozazdroszczą Ci znajomi. Oświetlenie wykonywane jest na zamówienie, w zależności od Twoich preferencji. Podobnie jak Ring Super Slim, tę oprawę również możesz pomalować na dowolny kolor z palety RAL.

Wybierz lampy Lako!

Wybierając oświetlenie do sypialni kieruj się produktami, które pomogą Ci się zrelaksować i wyciszyć. Dyskretne oraz ciepłe światło w połączeniu z nowoczesną oprawą może zmienić wygląd sypialni oraz poprawić samopoczucie przebywających w niej ludzi. Zatem kupując oświetlenie poświęć nieco więcej uwagi wybierając producenta oraz jego produkty. Jeżeli chcesz, aby Twoja sypialnia zyskała nowoczesny charakter oraz zapewniała relaks po ciężkim dniu w pracy — skorzystaj z oferty Lako na oświetlenie!

Jesteśmy firmą, która powstała z potrzeby tworzenia wyjątkowych rzeczy. Oprawy oświetleniowe Lako powstają wspólnie z Tobą — możesz dowolnie personalizować swoje produkty. Odkryj świat cudownych emocji, które dają nowoczesne lampy Lako!

informacja o cookies

Szanowny czytelniku

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.