Oświetlenie dla salonów barberskich
Zadania wykonywane przez barbera i fryzjera traktowane są przez prawo, jako praca biurowa. Dlatego podczas przygotowania stanowiska, ważne jest, aby dostosować je do obowiązujących norm, w tym tych, dotyczących oświetlenia. Warto również zwrócić uwagę na takie elementy jak intensywność światła, jego barwę, design, ale także funkcjonalność i energooszczędność. Od tego zależy komfort pracy, ale przede wszystkim dobre samopoczucie klientów. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając oświetlenie dla salonu barberskiego?
Wyposażenie salonu barberskiego
Praktycznie każdy lubi ładnie zapakowane produkty. W przypadku usług, jaką z pewnością jest barber, swoistym opakowaniem będzie miejsce pracy, czyli salon. Punkt, w którym mężczyźni mogą zadbać o swój wygląd, powinien kojarzyć się z przyjemnością i relaksem. Dlatego ważne jest stworzenie atmosfery odpowiadającej tym potrzebom. Jest to możliwe poprzez wybór designerskich mebli i kreację własnej oryginalnej koncepcji wystroju wnętrza. Poczucie wyjątkowości sprzyja budowaniu pozytywnych relacji klienta z konkretną marką. Jest to bardzo ważne w kontekście dalszego rozwoju biznesu.
Dobrze, gdy projekt barber shopu uwzględnia temat oświetlenia. Lampy, żarówki czy intensywność światła tworzą atmosferę lokalu, która oddziałuje na zmysły klientów. Im doznania będą przyjemniejsze, tym chętniej goście będą wracać i polecać konkretne usługi. Profesjonalne umiejętności w połączeniu ze stylowym lokalem, w którym światło tworzy niepowtarzalny klimat, podkreślą elegancję salonu. Klienci po prostu będą chcieli uczęszczać do modnego barbera. Ludzie lubią wracać do miejsc, gdzie czują się przyjemnie, a nawet wyjątkowo. Dlatego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie i zwrócić uwagę na kluczowe elementy tj.: funkcjonalność, design i energooszczędność.
Funkcjonalność podzielona na strefy
Każdy barber shop różni się od siebie przynajmniej w kilku elementach. Jednym z nich jest powierzchnia, którą dysponuje salon. W wystroju wnętrza znaczenie ma wielkość obiektu oraz ilość okien. Znając te parametry łatwo określić intensywność naturalnego światła, które każdego dnia będzie wpadało do pomieszczenia. Warto jednak podejść do sprawy odpowiedzialnie. W końcu nikt nie ma wpływu na Słońce i warunki pogodowe, które wpływają na doświetlenie salonu. Dlatego nie należy na nim polegać i najlepiej traktować jako miły dodatek. W związku z tym na pewno trzeba skupić się na wyborze oświetlenia, które będzie spełniało określone zadania.
Zaczynając projektowanie oświetlenia dobrze podzielić lokal na strefy. Ogólne oświetlenie zaczyna się od wejścia i rozpościera się w całym salonie. Różnego rodzaju lampy sufitowe, wolnostojące lub kinkiety sprawiają, że lokal będzie dobrze doświetlony. Dzięki temu łatwo znaleźć na ziemi spinkę od mankietu, gdy ta przypadkiem się wypnie. Nieco inaczej wygląda oświetlenie stanowiska pracy. Tutaj nie ma żadnych kompromisów. Barber musi mieć światło bezpośrednio nad fotelem. Dobra widoczność przy wykonywaniu pracy ma duże znaczenie na efekty. O komforcie pracy decyduje także barwa, nasycenie i intensywność światła, możliwie najbliższe naturalnemu. Ułatwi to znalezienie mankamentów i pozwoli dopracować fryzurę oraz kształt i wygląd fryzury i brody. Uzupełnieniem stanowiska pracy mogą być przydatne oprawy świetlne zawierające wysoki wskaźnik CRI > 90, który oddaje prawdziwy wygląd barw.
Jeżeli pomysł na idealny barber shop oraz dostępne miejsce pozwalają na wydzielenie poczekalni lub stworzenie strefy relaksu to również tam będzie potrzebne odpowiednie światło. Rozmieszczenie lamp, ich wygląd oraz barwa światła będą tworzyły specyficzną atmosferę. Można postawić na modne żarnikowe żarówki, które ugoszczą klientów ciepłą żółtą barwą, wprowadzając w przyjemny nastrój. Pozwoli to odprężyć się gościom i wyciszyć. Niemniej trzeba również zadbać o tych, którzy chcą przejrzeć magazyny lub poczytać książkę. Wówczas intensywność oświetlenia i jego barwę trzeba dobrać w taki sposób, aby im to umożliwić. Dzięki temu nikt nie zaśnie podczas kartkowania lektury. Jeżeli w lokalu mają znaleźć się jeszcze inne strefy, to należy zadbać o odpowiednie wyposażenie salonu barberskiego, również w kontekście oświetlenie.
Design — wygląd ma znaczenie
Wygląd wszystkich źródeł światła powinien komponować się z wystrojem wnętrza. Konsekwencja w doborze poszczególnych elementów wyposażenia zapewni wyjątkowy wygląd salonu. Design oświetlenia w poszczególnych strefach może się różnić, ale muszą mieć one wspólny mianownik, który będzie tworzył spójny obraz całości. Niemniej barber to miejsce zdecydowanie dla mężczyzn. Dlatego warto zrezygnować z pastelowych kolorów i postawić na stonowane barwy. Eleganckie kinkiety i wolnostojące lampy będą świetnym dodatkiem. Dobrze sprawdzą się w strefie relaksu lub poczekalni. Najlepiej, gdy oświetlenie główne będzie intensywne, ale nie drażniące. Klienci zwrócą uwagę na wyposażenie salonu barberskiego oraz oświetlenie stanowiska. W końcu podczas zabiegu pozostaje tylko obserwacja pracy barbera oraz otoczenia.
Funkcjonalność głównego oświetlenia można w prosty sposób połączyć z eleganckim wyglądem. Projektując salon barberski warto pokusić się o ciekawą kompozycję ułożoną z lamp na suficie. Obecnie na rynku znaleźć można wiele interesujących propozycji, które pobudzają kreatywność. Okrągłe modele Ring lub DLN A o różnych grubościach nadadzą wnętrzu harmonii. Genialnym i mocno klimatycznym rozwiązaniem jest Lofta400, która daje najlepsze światło oraz dodaje klimatu wnętrzu. Najważniejsze to bardzo wysokie oddawanie barw, w lampie Lofta400 mamy CRI>97.
Często poza kształtem producenci dają możliwość wyboru koloru oprawy. Umożliwia to podkreślenie oryginalnego stylu i atmosfery, jaką prezentuje barber shop.
Ciekawym rozwiązaniem jest instalacja punktów świetlnych. Ich zadaniem może być oświetlenie całej przestrzeni, ale także podkreślenie konkretnych miejsc. Jeśli barber wyposażył lokal w barek, gdzie można przygotować koktajl, to warto wyeksponować takie miejsce. Podobnie z nagrodami i odznaczeniami, którymi chce się pochwalić. Wiszące na ścianie dyplomy można dodatkowo doświetlić, aby podkreślić zasługi zespołu. Czasami w salonach spotyka się gablotki, w których znajdują się sprzęty używane w dawnych czasach przez golibrodów. Jest to dobry sposób na wyeksponowanie zebranej kolekcji. Takie dodatki można więc łatwo zaakcentować, dzięki odpowiedniemu oświetleniu nadając im szczególnego znaczenia.
Energooszczędność wpisuje się w trend eko
Obecna technologia pozwala na maksymalne ograniczenie zużycia energii przy zachowaniu pożądanej intensywności oświetlenia. Popularne LED-y na dobre zagościły w domach, restauracjach czy salonach barberskich. Dają wiele możliwości konfiguracji mocy światła, jego barwy i nasycenia przy minimalnym poborze prądu. Z drugiej strony klasyczne żarnikowe oświetlenie coraz częściej wykorzystywane jest jako ozdoba. Tworzy ono specyficzną atmosferę znaną z modnych barów i restauracji. Barber shop również wpisuje się w ten trend. Nic więc dziwnego, że właściciele salonów decydują się na ten rodzaj oświetlenia w wybranych strefach. Nadaje charakteru wnętrzu i tworzy przyjazną atmosferę.
Oświetlenie dla salonu barberskiego i trafność jego wyboru ma duże przełożenie na zużycie energii. W ciągu dnia pracy przez kilka do kilkunastu godzin różnego rodzaju sprzęty i lampy nieustannie pracują. Warto więc zadbać o optymalizację kosztów, a jest to możliwe choćby poprzez zaprojektowanie systemu oświetlenia w lokalu. Pozwoli on zachować balans pomiędzy eleganckim wyglądem, zadaniami, jakie musi spełnić światło w pracy barbera oraz rachunkami za prąd.
Barwa światła LED
Warto, aby oświetlenie dla salonu barberskiego w poszczególnych strefach miało określony kolor. Uważa się, że barwa naturalna jest optymalnym rozwiązaniem dla stanowiska pracy. Warto podkreślić, że jest to najpewniej kwestia indywidualna. Jeden barber wybierze zimną barwę światła, a kolejny tę cieplejszą. Niemniej ostania kojarzy się z relaksem oraz spokojem i mimo wszystko warto zastosować ją we wnętrzach przeznaczonych do odpoczynku. Strefa relaksu czy poczekalnia w barber shop to dobre miejsce na tego rodzaju instalacje oświetleniowe. Umilą klientom czas oczekiwania i pozwolą się odprężyć, czyniąc salon atrakcyjną lokalizacją na mapie miasta.
Oświetlenie dla salonu barberskiego
Przygotowanie dowolnego lokalu usługowego wymaga szeregu decyzji. Jedną z nich jest kwestia oświetlania, która często bywa bagatelizowana. Jest to błędne podejście, które wpływa na poczucie komfortu (lub jego brak) przez klientów, ale także dotyczy samych pracowników. Podczas pracy barber często wytęża wzrok. Niewłaściwe światło utrudnia to zadanie i jednocześnie może powodować uczucie zmęczenia. W związku z tym duże znaczenie na efektywność i komfort pracy ma wybór barwy światła, jego intensywność i nasycenie.
Wyposażenie salonu barberskiego powinno być funkcjonalne, designerskie i energooszczędne. Dostępne na rynku produkty dają praktycznie nieograniczone możliwości stworzenia niepowtarzalnej kompozycji oświetlenia w salonie. Można zbudować atmosferę na wzór XIX w. klubu dla gentelamnów, ale równie dobrze futurystyczne wnętrze, które zachwyci klientów. Jedno jest pewne, oświetlenie salonów barberskich czy fryzjerskich ma wpływ na to, jak klienci będą kojarzyli konkretne miejsce. Warto więc zadbać o pozytywne doświadczenia, aby chętnie wracali.